Krone BIG M 450

 

Nový BiG M 450

Před 20 lety předvedla firma Krone poprvé samojízdný žací mačkač BiG M na výstavě Agritechnica. Nyní prezentuje Krone novou konstrukční řadu BiG M 450, jako velkoplošný žací stroj, který zaujme mnoha novými vlastnostmi. Kromě nové kabiny a nového motoru má samojízdný mačkač i novou koncepci pojezdu a žacího ústrojí. Pracovní záběr obřího žacího stroje je 9,95 m a lze s ním reálně sklízet i 17 ha/h. 

 

Tři žací jednotky mají novou konstrukci. Jejich průchodnost se ve srovnání s předchozími modely zvýšila přibližně o dvacet procent. Také průběžné prstové V-kondicionéry postranních žacích jednotek mají nové uspořádání. Díky bočnímu pohonu prostřednictvím kardanu a převodovky odpadá hnací jednotka, která byla dříve umístěna uprostřed. Toto řešení umožňuje ve výsledku rovnoměrnější proud píce a nižší příkon. Dochází k rychlejšímu zavadání pokosu a výkonnost je vyšší.

Součástí sériové výbavy jsou robustní žací lišty HeavyDuty s pojistkou SafeCut proti nárazu cizím tělesem. Jejich celoživotní olejová náplň minimalizuje nároky na servis a zvyšuje komfort pro obsluhu. Žací jednotky jsou nově zavěšené v těžišti, kde využívají nájezdovou pojistku, známou z žacích strojů EasyCut. Při najetí na překážku se vychýlí dozadu a nahoru. Rychloupínací systém nožů na disky umožňuje v případě potřeby jejich snadnou a rychlou výměnu. Oba vnější žací disky se otáčejí ke středu, ostatní disky se otáčejí v párech proti sobě. Součástí sériové výbavy je rovněž hydraulické nastavování výšky sečení. 

 Novinkou u BiG M 450 je systém umožňující plně hydraulicky nastavovat přítlak všech tří žacích jednotek z kabiny řidiče. Jako volitelná výbava jsou k dispozici sklopné boční kryty a stranový hydraulický posun čelní žací jednotky. Jeho správné nastavení zajišťuje, aby se ani v ostrých zatáčkách nebo při práci na svahu netvořily neposečené pruhy. Není-li stranové přestavení potřeba, může řidič rychle a snadno stisknutím tlačítka na joysticku vrátit žací jednotku zpátky do polohy na střed. Další novinkou u BiG M 450 je automatika, která v závislosti na rejdovém úhlu při jízdě do zatáčky nebo na svahu posune čelní žací jednotku do odpovídající polohy, aby docházelo ke správnému překrytí s postranními lištami. 

Nový BiG M 450 lze volitelně vybavit také ústrojím pro shazování řádků. Sečení a úprava píce tak může probíhat v jediném kroku, na který naváže již sběr. Vnější žací jednotky mají integrované průběžné dopravní šneky, které ukládají upravenou píci přímo na řádek, vytvořený čelní žací jednotkou. Tato varianta je vhodná především tehdy, nepočítá-li se s následným čechráním, obracením a shrnováním do řádků. Přímé řádkování při sečení se uplatní zejména pro sklizeň obilovin GPS, pro senážování trávy a vojtěšky. Díky automatickému přizpůsobení výšky podvozku má BiG M dostatečnou světlou výšku i při velkém množství píce. 

Sečení, mačkání a ukládání na jeden řádek - tyto tři úkony zvládne BiG M 450 v jednom pracovním kroku. Šneky integrované v bočních žacích ústrojích přitom ukládají píci na řádek tvořený předním žacím ústrojím bez kontaktu se zemí. Zašpinění píce je tak minimální a kromě toho se podstatně sníží pracovní náročnost sklizně.
 

Myslíme na vše: Díky doširoka otevřeným krytům šneků se píce ukládá načechraná a v rovnoměrné vrstvě. Stroj BiG M 450 si pamatuje nastavení krytů a po jejich zavření a opětovném otevření nastaví kryty do stejné polohy. Šneky mají o 20 % vyšší vinutí. Přispívá to k lepší průchodnosti a šetrnějšímu transportu píce.

 

Ukládání v plné šířce: Při otevřených usměrňovacích krytech rozhazují žací ústrojí posečenou píci ven přes otáčející se šneky a prostírají ji v plné šířce záběru stroje. Protože píce může rovnoměrně a rychle prosychat, není už zapotřebí pracovní krok čechrání.

 

Ukládání na dílčí šířku: Je-li kryt na jedné straně otevřený, ukládá BiG M 450 píci na široko jen na této straně. Po přejezdu tam a zpět je posečená píce z 19,90 m uložena na šířce menší než 13,00 m. Čtyřrotorový shrnovač pokosů potom může píci pohodlně shrnout na jeden řádek v jednom pracovním kroku. To umožňuje perfektní vytížení následných strojů.

 

Ukládání řádků: Jsou-li kryty na obou stranách zavřené, je posečená hmota dopravována prostřednictvím šneků přímo na střed a ukládá se na řádek tvořený čelním žacím ústrojím. Ztráty a zašpinění píce tak lze výrazně snížit a navíc ušetřit jeden pracovní krok, odpadá shrnování.

Vysoce výkonný samojízdný žací mačkač je poháněný motorem Liebherr o výkonu 449 PS (zdvihový objem 12 l), který samozřejmě splňuje emisní třídu 4. U stroje BiG M 450 má teď nově interval údržby 1.500 Mth. Motor a hnací jednotka jsou uloženy na takzvaných silentblocích, které zajišťují velice klidný chod. Kryty lze široce rozevřít pro pohodlný přístup k motoru. Firma Krone upravila v souladu s velkým výkonem motoru u stroje BiG M 450 také chlazení.

Zcela nové je automatizované řízení motoru, které samo přepíná mezi režimem Eco a M, takže je vždy k dispozici optimální výkon motoru. V řidších porostech využívá nižší příkon a tím šetří palivo. Nově vyvinutá regulace mezního zatížení automaticky snižuje rychlost jízdy, dokud se nedosáhnou stanovené ekonomické otáčky. Je tak zaručeno vždy čisté sečení. 

Další vychytávkou jsou hydraulicky odpružené a výškově nastavitelné obě nápravy. Podvozek se při provozu na poli automaticky zvedne o 15 cm, takže je dosažena maximální světlá výška nad zemí. Při jízdě po silnici se zase sníží, aby přepravní výška BiG M byla menší než 4 m. Tato nová koncepce podvozku výrazně zvyšuje celkový komfort jízdy. 

Motor

 • 6válcový motor LIEBHERR o výkonu 449 PS splňuje stupeň 4 emisní normy
 • Dlouhý interval údržby 1500 provozních hodin
 • Velmi úsporný díky řízení výkonu motoru PowerSplit
 • Automatická regulace mezního zatížení pro efektivní vytížení
 • Velice klidný chod díky uložení na silentblocích
 • Velký chladič s pasivním rotorem pro udržení optimální teploty
Motor LIEBHERR o výkonu 449 PS s automatickým řízením dodává stroji BiG M 450 vždy takový výkon, jaký je právě potřeba. V řidších porostech se tak ušetří palivo. Nově vyvinutá pojistka mezního zatížení sleduje otáčky motoru a při příliš velkém namáhání sníží rychlost jízdy. Díky uložení na silentblocích je chod tohoto silného motoru vždy velmi klidný.
 

Čisté spalování: Motor LIEBHERR nainstalovaný ve stroji BiG M 450 splňuje parametry třídy 4 emisní normy. O čisté spalování se stará technologie SCR (Selective Catalytic Reduction). Ta do výfukového traktu před katalyzátorem řízeně vstřikuje močovinu, která přemění kysličníky dusíku, vznikající v motoru při spalování, na neškodný dusík a vodu. K dispozici je 780 l nafty a 80 l močoviny, takže je možné zvládnout i dlouhé dny bez přerušení práce.

 

Výkon podle potřeby: Řízení motoru KRONE PowerSplit sleduje otáčky motoru. Ten startuje při 1650 ot/min v režimu Eco a s výkonem 354 PS. Podle potřeby výkonu přepne motor do režimu M, ve kterém má výkon 449 PS. Při nadměrném namáhání se aktivuje pojistka mezního zatížení. Díky automatickému přizpůsobování výkonu motoru podle potřeby je spotřeba paliva výrazně nižší.

 

Optimální vytížení: Nově vyvinutá regulace mezního zatížení umožňuje ještě efektivnější vytížení stroje. Jakmile je dosaženo stanovené hranice otáček motoru, sníží se automaticky rychlost jízdy. Je tak zaručeno perfektní sečení v každém okamžiku.

Kabina

 • Perfektní výhled velkými okny
 • Vysoce komfortní sedadlo a obsluha
 • 10'' ovládací terminál s barevným displejem a dotykovou obrazovkou
 • Doplňková sada LED světel pro dokonalé osvětlení
 • Moderní loketní opěrka s multifunkčním joystickem
Velkoprostorová kabina „Silent Space“ má hydraulické uložení, je velmi tichá a prostorná a byla vyvinuta podle ergonomických hledisek. Součástí sériové výbavy je mimo jiné 10" ovládací terminál s dotykovým displejem s vysokým rozlišením, na kterém lze provádět různá nastavení a sledovat práci stroje. V loketní opěrce je integrovaný multifunkční joystick. V kabině nechybí automatická klimatizace a elektrický chladicí box. Pro ještě vyšší komfort je jako volitelná výbava k dispozici sada LED osvětlení nebo komfortní sedadlo Premium.
 

Vše na dohled: Kabina stroje KRONE BiG M poskytuje perfektní výhled na všechny žací jednotky díky velkým oknům se štíhlými sloupky. Dvojitá podlaha redukuje hlučnost pracoviště. Pro dobrý přehled i za tmy je k dispozici obsáhlý balíček osvětlení. Volitelně lze stroj dovybavit LED reflektory na střeše kabiny a v bočních krytech.

 

Pohodlné schůdky: Do kabiny je možné vystoupat po schůdcích nejen zleva, ale i zprava. To umožňuje pohodlný úklid i v pravé části kabiny. Doplňkové LED osvětlení, integrované v jednotlivých stupních (volitelná výbava) slouží k bezpečnějšímu výstupu a sestupu za tmy.

 

Kokpit: Komfortní sedadlo Activo Premium, které je součástí volitelné výbavy, je vybaveno vyhříváním a ventilací. Všechny ovládací prvky jsou odtud perfektně dostupné. Práce neunaví ani za dlouhých pracovních dnů. Na velkém 10palcovém ovládacím terminálu jsou evidovány všechny důležité provozní údaje a přehledně se zobrazují na barevném displeji s vysokým rozlišením. Lze na něm provádět také různá nastavení stroje. Na vyžádání je k dispozici couvací kamera s monitorem, takže řidič má optimální přehled o všem, kolem stroje.

 

Pevně v ruce: V loketní opěrce u sedadla řidiče je integrovaná ergonomicky tvarovaná multifunkční páka. Funkce jednotlivých tlačítek a přepínačů uživatel snadno rozpozná podle názorných symbolů. Celý stroj je možné komfortně ovládat tlačítky na joysticku. Individuální komfort řidiče ještě zvyšují čtyři tlačítka, která je možné obsadit libovolnými funkcemi.

Doplňková výbava

Automatické řízení: Stroj BiG M 450 je připraven pro ovládací systémy ISOBUS od různých výrobců. Pomocí automatiky řízení a korekcí získaných prostřednictvím přijímače GPS sleduje stroj BiG M na sečené ploše (vlevo) perfektně stopu bez zásahu řidiče a s minimálním přestřihem. Tímto způsobem využívá stroj stále kompletní šířku záběru a pracuje s maximální výkonností.

 

Hydraulické sklápění: Zvednutím bočních krytů nahoru je zajištěno dodržení maximální šířky stroje 3 m pro jízdu po silnici. Volitelně je k dispozici hydraulické zvedání bočních krytů čelního žacího ústrojí.

 

Světlo kolem dokola: Doplňková sada LED osvětlení pro celých 360° promění noc v den. Všechny reflektory včetně osvětlení pro údržbu a osvětlení schůdků jsou v této variantě výbavy provedeny jako LED. Výhled za špatných světelných podmínek je tak podstatně lepší.


Prodej a servis strojů

LIVA Předslavice, spol. s r.o.
Předslavice 19
387 01  Volyně

Tel.: 383 372 437
E-mail:

Podrobné kontakty »

Proč stroje od nás?

25 - ti letá tradice
Rodinná firma řízená majiteli
Špičkový servis
Plná autorizace od  výrobců
Rychlé dodávky ND
Zkušený tým


Technika a technologie pro zemědělství


Termíny akcí

 • Země Živitelka - 23.-28.8.2018
 • Jarní výstava v Předslavicích - 18.3.-22.3.2019
 • Jarní výstava v Mariánských Lázních - 28.3.-29.3.2019

Kontaktujte nás

LIVA Předslavice, spol. s r.o.
Předslavice 19
387 01 Volyně
Tel.: 383 372 437
E-mail:       

Připojte se

      Instagram

Podporujeme

© 2018, LIVA Předslavice, spol. s r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing