19.09.2014 07:59

Roman Častoral je českým i zónovým mistrem. Sebere pohár i Maďarům?

Roman Častoral je českým i zónovým mistrem. Sebere pohár i Maďarům?

KATOVICE  Rallycrossový závodník Roman Častoral se stal o víkendu českým mistrem v rallycrossu v divizi Super nationals. Pohár si získal po posledním závodě v Sosnové u České Lípy, kde dojel na druhém místě. To mu ale pohodlně stačilo, nikdo z konkurentů už jej nemohl předehnat, pokud by se jen probojoval do finále A závodu a skončil tak do šestého místa.

Ačkoliv v Sosnové startuje Roman Častoral už dvacet let, tento závod patřil mezi jedny z nejtěžších. A to zejména kvůli podmínkám, které na trati panovaly. "Na trati byla nově navezena šotolina a protože začalo pršet, tak se trať proměnila v hluboké blátivé úseky. Bylo těžké jak správně vybrat pneumatiky, tak i vlastní jízda na takové trati," říká Roman Častoral, který se stejně jako další závodníci musel prát s hlubokými vyjetými kolejemi v blátě a spoustou vody na trati. Auto se tak do servisu vracelo vždy zablácené, často Roman Častoral přes přední okno téměř nic neviděl. Po rozjížďkách pak rozhodl, že na další jízdy obuje šotolinové pneumatiky, které nikdy v minulosti v Sosnové nejel. "Na blátě byl problém, že každé běžné pneumatiky, co máme na asfalt nebo na mokrý povrch a běžně jsem v Sosnové používal, chytaly tentokrát aquaplaning a auto bylo neovladatelné," doplnil Roman Častoral.

Do finále závodu Roman Častoral startoval ze třetího místa, tedy v druhé řadě na startovacím roštu. V rozjížďkách tentokrát jezdil Roman Častoral opatrněji, než je u něj běžné. "Věděl jsem, že k zisku titulu mi stačí kvalifikovat se do finále A a tudíž v klidu rozjížďky zajet. Nešel jsem do většího rizika, souboje ani riskantnější jízdy, přecejen šlo o hodně," popsal Roman Častoral. Na startovním roštu finále A už tak věděl, že titul má jistý i kdyby tuto jízdu nedojel a skončil šestý. Nicméně zas tak lacině se dát nechtěl. Po startu se pohyboval uprostřed startovního pole a snažil se probojovat si cestu dopředu. V prvních kolech závodu hned absolvoval jocker lap - delší okruh trati, který musí jezdec jednou během závodu projet - a v posledních kolech, kdy stejně jako on začali všichni projíždět jocker - lap, se Roman dostával dopředu až na druhé místo.

"Byl to těžký závod. Kdo vjel na šotolinu jako první, tak ještě mohl jet svou stopu, ale všichni další kvůli bahnu za ním už nic neviděli. Já musel dokonce dvakrát zastavit, protože mi nestíhaly ani ostřikovače a stěrače čistit čelní sklo, takže jsem musel vždy počkat, až alespoň něco bude z auta vidět, protože jinak se jet nedalo," doplnil Roman Častoral, který nebyl s takovým problémem jediný.

O víkendu si tak nicméně vyjel titul českého šampiona pro letošní rok, stejně jako mnohokrát v minulosti. Už před týdnem pak získal i titul mistra Zóny střední Evropy a za čtrnáct dnů pak bude Roman Častoral bojovat ještě o titul v maďarském Nyiradu na tamní trati právě o post šampiona maďarského mistrovství. I v tomto šampionátu je průběžně první a stačí mu opět dojet finále A.

Výsledky víkendového závodu v Sosnové:

Thomas Strobl, AUT, Citroen Saxo

Roman Častoral, CZ, Opel Astra OPC

Jan Ratajský, CZ, Škoda Felicia

Karol Šedivý, SK, Seat Ibiza

Harald Falschlehner, AUT, Opel Kadet 

tn_obrazek_976.jpg

tn_obrazek_977.jpg


Prodej a servis strojů

LIVA Předslavice, spol. s r.o.
Předslavice 19
387 01  Volyně

Tel.: 383 372 437
E-mail:

Podrobné kontakty »

Proč stroje od nás?

25 - ti letá tradice
Rodinná firma řízená majiteli
Špičkový servis
Plná autorizace od  výrobců
Rychlé dodávky ND
Zkušený tým


Technika a technologie pro zemědělství


Termíny akcí

  • Země Živitelka - 23.-28.8.2018
  • Jarní výstava v Předslavicích - 18.3.-22.3.2019
  • Jarní výstava v Mariánských Lázních - 28.3.-29.3.2019

Kontaktujte nás

LIVA Předslavice, spol. s r.o.
Předslavice 19
387 01 Volyně
Tel.: 383 372 437
E-mail:       

Připojte se

      Instagram

Podporujeme

© 2018, LIVA Předslavice, spol. s r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing